A Sopron Táncegyüttes 2006 tavaszán alakult (tagjai korábban a Pendelyes Táncegyüttesben táncoltak) – a művészeti iskolában néptáncos tanulmányaikat befejező fiatalokból. 1991 óta táncolnak együtt, tagjai zömében a Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulói voltak. Az elmúlt két év felbolydult világában részben átalakult az együttes: generációváltás, új próbahelyszín, a próbák-fellépések elmaradása, átszervezése folyamatosan nehezítette életünket – csakúgy, mint mindenki mindennapjait.
Hosszú idő óta évente bemutatkozik az együttes egy önálló műsorral a Soproni Petőfi Színházban – sajnos a 2021-es programunk a járvány miatt elmaradt. Ebben az évben ZENG A LÉLEK címmel, új helyszínen, a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínházban rendezzük meg a néptáncos hétvégénket.
A cím utal arra, hogy a Kárpát-medencei magyarság és az itt élő nemzetiségek kultúrája milyen hatással és jelentőséggel van a kultúráját megőrző, megélő emberre. Ezek sokszínűsége, a néptánc, a népzene, a népdalok, néphagyományok komplex értelmezése, együttműködése, a belső érzés, amit a néptánc jelent, jelenthet a táncot járó ember számára – reményeink szerint mind-mind megjelenik a színpadon.
A második részben az elmúlt évben tanult táncanyagokból készült koreográfiákat mutatjuk be, melynek során a Sopron Táncegyüttes mellett annak utánpótláscsoportja a Pendelyes Táncegyüttes, a szenior Kacagány Tánccsoport és az alapító korosztály Ős-Pendelyes csoportja kalauzolja el a nézőt az erdélyi Mezőségre, Székelyföldre, Kalotaszegre, Küküllő-mentére, Felcsíkba, továbbá Partiumba, Gyimesbe, a Felvidékre: Gömör, Zobor-vidék, Magyarbőd és Kis-Magyarország tájaira: a Felső-Tisza-vidékére, Somogyba, Kalocsa környékére.
Pakulár történet: avagy a juhász (vagy a csobán, vagy az oláh leány) elvesztette a juhait. Kárpát-medence szerte ismert ez a táncos-dramatikus játék, mely az első félidő műsorának kerettörténetét adja.
A mi történetünkben a pakulár elvesztette és megkeresi a juhait. A tájegységeken átívelő birkakeresés közben felvetődhet a nézőben, hogy tulajdonképpen a birkákat keresi a pakulár (az elején még a pakulárok, tehát a férfiak), vagy a lányokat, a szerelmet?!
Az elvesztés és megtalálás közben a történet bejárja a Kárpát-medencei tájakat – Somogy, Kalocsa-vidék, az erdélyi Mezőség és a Gyimesek, majd a Felvidék: Zobor és Magyarbőd táncai során kerülnek vissza a birkák a tulajdonosaikhoz.
Koreográfusok:
Horváth-Szabó Krisztina – Varjaskéri Anita – Sipos Ferenc és az Ős-Pendelyes táncosai, valamint Kádár Ignác, Linczenbold Maximilián, Nagypál Anett, Oláh Attila, Varga Friderika, Varga János
Sopron Táncegyüttes vezetői: Linczenbold Maximilián, Varga Friderika
Muzsikál: Fajkusz Banda, Fajkusz Levente, Kőhalmy Ádám, Tóth Nóra, Varga Annamária és Avas Bendegúz
Művészeti vezető: Sipos Ferenc
Soproni Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola néptánccsoportjai, népzenészei, Pendelyes Táncegyüttes műsora
Soproni Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola néptánccsoportjai, népzenészei, Pendelyes Táncegyüttes műsora
Az elmúlt egy év munkájának lenyomatát láthatják a nézők a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház deszkáin, mely önfeledt, tartalmas szórakozást, a káprázatos Kárpát-medencei néptánc és népzenei kincs bemutatását ígéri – a Soproni Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola néptánccsoportjai, népzenészei előadásában.
450 táncos és 12 zenész lesz a színpadon a három műsor alkalmával! A legkisebbek a népi játékok adta örömöt, jókedvet adják át a nézőknek, a legidősebb „Pendelyesek” (14-18 évesek) pedig több táncösszeállításban mutatják be: van utánpótlása a Sopron Táncegyüttesnek!
Tánc- és zenepedagógusok:
Fajkusz Attila, Fajkuszné Bertha Zsófia, Horváth Zsófia, Kürti Zita, Linczenbold Maximilián, Sipos Ferenc, Szabóné Molnár Andrea, Takácsné Fücsek Judit, Tóth Rita, Varjaskéri Anita
Művészeti vezető: Sipos Ferenc
Közreműködik: Fajkusz Banda, Figurás Banda
Fajkusz Attila, Fajkusz Levente, Fajkusz Domonkos, Tóth Nóra, Erőss Sándor, Szőke Gergely, Szőke Ernő, Szabó Valter és Kőhalmy Ádám, továbbá Varga Annamária és Avas Bendegúz.
A műsort a Soproni Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és a Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület szervezi.